Wielopole 29G (za salą weselną), 97-400 Bełchatów
502 630 624
kontakt@zamowpranie.pl

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy klient sam dostarcza dywan do czyszczenia, czy można zamówić transport?

Najczęściej klienci przywożą dywany samodzielnie. Istnieje oczywiście również możliwość zamówienia transportu dywanu czy wykładziny z domu klienta do firmy, jest to jednak usługa dodatkowo płatna.

Jeśli chcę skorzystać z usługi prania dywanu, to muszę się umówić wcześniej?

Nie ma takiej konieczności. Należy dostarczyć dywan w godzinach pracy firmy.

Kiedy pobierana jest opłata za usługę?

Klient dokonuje płatności po wykonaniu usługi, tzn. po otrzymaniu upranego dywanu.

Czy piorą Państwo tylko dywany?

Pierzemy najczęściej dywany, ale także wykładziny podłogowe, chodniki i maty .

Czy można u Państwa uprać każdy rodzaj dywanu?

Jesteśmy przygotowani do prania każdego rodzaju dywanu z uwzględnieniem różnych włókien, splotów i wielkości.

Jak długo trwa usługa?

Pranie dywanu najczęściej trwa tydzień, jest to uzależnione od stopnia jego zabrudzenia, wymagań co do sposobu prania (mechaniczne czy ręczne), wcześniejszych zleceń, ale może potrwać krócej.

Dywan należy czyścić gruntownie w wybranej placówce przynajmniej raz w roku. Są jednak zabrudzenia wynikające z wieloletniego przechowywania dywanu na strychu czy w piwnicy, posiadania zwierząt lub małych dzieci, w tych przypadkach wymagany jest dłuższy proces przywracania mu odpowiedniej jakości.

Czy w praniu zostaną usunięte wszystkie plamy i zabrudzenia?

Dokładamy wszelkich starań, aby podczas prania dywanu usunąć skutecznie wszystkie zabrudzenia i zaplamienia. Mogą jednak pojawić się problemy w przypadku, gdy zaplamienie jest długotrwałe czy też wcześniej zostały podjęte próby usunięcia plamy domowym sposobem. Nie zawsze wiadome jest pochodzenie substancji, która zaplamiła dywan, właściwości włókna mogą też być szczególnie narażone na utrzymywanie się plam. Odpowiednia pielęgnacja dywanu i szybka reakcja na pojawienie się plamy powinny skutecznie zapobiec problemom. Sugerujemy pranie dywanu co najmniej raz w roku.

Czy można skutecznie zlikwidować nieprzyjemny zapach dywanu?

Może się zdarzyć, podobnie jak w przypadku zaplamień, jakiś uporczywy zapach, który będzie trudny do usunięcia, ale nawet najbardziej nieprzyjemne zapachy, takie jak uryna czy wymiociny, znajdujące na dywanie krótko usuwamy bardzo skutecznie podczas prania. Jeśli jednak dywan zabrudzony był dłużej np. tydzień, miesiąc czy pół roku niezbędna będzie dodatkowa neutralizacja zapachu. Ten zabieg wraz z dokładnym upraniem dywanu powinien skutecznie usunąć przykry zapach.

Czy możliwe jest upranie mojego dywanu na sucho?

Nie, takiej usługi nie prowadzimy.

Czy zalany dywan mogę do Państwa przywieźć mokry, czy muszę go najpierw wysuszyć?

Zalany dywan w warunkach domowych będzie suszył się bardzo długo. Może wtedy pojawić się stęchły zapach, utrwalą się zaplamienia. Narazi to właściciela na dodatkowe koszty neutralizacji zapachu i odplamiania. Sugerujemy, aby jak najszybciej mokry dywan trafił do nas, a my się nim profesjonalnie zajmiemy.

Jak można wyczyścić dywan wełniany, przecież nie wolno go moczyć!

Dywany wełniane wykonuje się z włosia owiec, wielbłądów, kóz czy lam. Struktura tego włosia nie różni się od budowy włosów ludzkich, które czasem nawet codziennie myjemy odpowiednim szamponem. To samo dotyczy wełnianych dywanów. Niektórzy obawiają się, że dywan z wełny podczas prania zbiegnie się i sfilcuje jak np. sweter. Różnica polega jednak na tym, że dywan posiada osnowę, na której umocowana jest wełniana przędza, co zapobiega kurczeniu się włosia. Można więc prać z powodzeniem dywany z naturalnej wełny zarówno w małej jak i dużej ilości wody ze specjalnie przeznaczonym do tego środkiem.

Czy dywan po praniu traci sztywność?

Jeśli dywan był już wcześniej nieprawidłowo uprany czy użytkowany, może rzeczywiście być wiotki po praniu. Jego sztywność maleje również z upływem lat, bo wykrusza się klej w osnowie, który nadawał mu sprężystość charakterystyczną dla nowego produktu. Są to już nieodwracalne uszkodzenia. My zapewniamy takie warunki prania, wirowania i suszenia dywanu, aby sztywność powierzonego nam dywanu pozostawała w jak najlepszym stanie.

Czy to prawda, że podczas prania nie można zamoczyć osnowy dywanu?

Większość dywanów dostępnych na naszym rynku można prać również z osnową. Zaliczają się do nich zarówno dywany tkane ręcznie jak i maszynowo oraz ozdobne kilimy. Pranie ich nie sprawia problemów, a przemoczenie osnowy nie zaszkodzi ich jakości.

Co zrobić, jeśli producent dywanu nie zaleca ani prania wodnego, ani chemicznego?

Często zdarza się, że producenci wypuszczają na rynek dywany klejone, składające się z bawełnianego spodu w kolorze szarym lub białym, który przytwierdzony jest dookoła specjalnymi taśmami. Jeśli klej jest zbyt słaby, np. z mączki kostnej, dywan może się rozklejać nawet podczas zwykłego użytkowania. Dywany te mają dość ograniczone sposoby konserwacji, aby zapobiec deformacjom, rozwarstwieniu czy rozklejeniu właśnie. Trudno jednak nie czyścić dywanu, który się intensywnie użytkuje, dlatego przyjmujemy do prania takie dywany, jednakże uprzedzamy klienta o ewentualnym ryzyku.

Czy podczas prania dywan może się skurczyć?

Według producentów dywanów i polskiej normy towarowej dywan może się skurczyć do 5%. Najczęściej dzieje się tak, gdy wilgoć przedostanie się do osnowy. Na tym m.in. polega pranie na wskroś. Skurczenie się dywanu podczas takiego prania nie jest większe niż podczas innych metod czyszczenia.